...
  • 11. června 2024

Boj o gigafactory na Karvinsku pokračuje. Rozhodnou výsledky průzkumů.

Jeden hot a druhý čehý. Taková situace stále panuje kolem výstavby obří továrny na výrobu baterií do elektroaut v Dolní Lutyni na Karvinsku. Obec sice ve víkendovém referendu gigafactory na svém území důrazně odmítla, jenže stát dále pokračuje v přípravě území pro zahraničního investora.

O tom, zda na Karvinsku nakonec vznikne gigafactory, tak zřejmě rozhodnou až výsledky studií zkoumající vliv projektu na životní prostředí, tzv. EIA a SEA.

„Pokud některá ze studií prokáže, že nelze projekt realizovat, tak bude zastaven, jak jsme se zavázali v deklaraci s ochranářskými spolky. Na výsledcích od odborníků se stále pracuje,“ sdělila v pondělí Novinkám náměstkyně moravskoslezského hejtmana Šárka Šimoňáková (ANO).

Podle ní byla otázka na občany v rámci referenda vypsána tak, že nezablokuje další společná jednání s obcí ani připravované studie Zásad územního rozvoje Moravskoslezského kraje.

Kraj řeší změnu na území obce pro gigafactory

„Dolní Lutyně nyní bude na základě výsledků referenda aktivním hráčem, který bude v procesech dávat připomínky nebo námitky,“ vysvětlila Šimoňáková s tím, že zatím nelze odhadnout, kdy by kraj mohl vyhlásit projednávání aktualizace zásad územního rozvoje pro výstavbu gigafactory.

A právě tuhle změnu v území obce nechtějí obyvatelé Dolní Lutyně připustit. Tedy aby se ze zemědělské půdy stalo území pro průmysl.

Celý článek si můžete přečíst na Novinky.cz.

Autor:
  • Michal Brtníček
Nejsme v tom sami

Co o nás napsali

Přeji hodně fyzických i psychických sil Vám všem při snaze o udržení Dolní Lutyně a Věřňovic v takové kráse v jaké je doposud a věřím, že se společně podaří projekt nějakým způsobem zastavit.

Ing. Robert Cieślar
Netis, a. s.

Vážení, obdivuji Vaši akceschopnost. Jste srozumitelní, transparentní a inspirativní! Děkuji. Rád přispěji a pomůžu.

Tomáš Netočný
Dokumentarista Post Bellum
a Paměti národa

Samotná skutečnost, že i starosta obce se o tak závažném rozhodnutí musí dovědět z veřejných médii je pro mne vrcholem arogance a pošlapáním zásad demokratického systému.

Richard Konkolski
První Čech, který obeplul zeměkouli