...
...

27

ohrožených druhů
některé kriticky
O nás

Nejsme k přírodě lhostejní

Jsme parta lidí žijících v různých částech obce Dolní Lutyně. A především v naší obci žijeme rádi! Ještě nedávno se někteří z nás vzájemně osobně neznali. A ještě nedávno by nikoho z nás ani ve snu nenapadlo, jak se naše životy mohou v dohledné době změnit.

A proč? Z důvodu strategického zájmu přece. Tomuto nelze jen tak nečinně přihlížet. Proto jsme založili spolek, který si klade za cíl přírodu Poolší ochránit, nezaměnitelné kouzlo tohoto místa uchovat nejen pro nás, ale také pro naše děti a další generace!

ZACHOVEJME POOLŠÍ!

Důvody vzniku

Aneb proč jsme tady

Jak už víte z médií, mezi našimi domy, uprostřed naší vesničky, má vyrůst obří gigafactory. Nevíme k tomu mnoho, investor zůstává utajen. Víme však, že právě došlo k porušení dohody státu na úkor ochrany přírody. tzv. deklarace porozumění, kterou před téměř 20 lety podepsal stát, kraj a ochranářské organizace. Podpis dohody měl znamenat, že v Dolní Lutyni nikdy v budoucnu průmyslová zóna nevznikne.

A co se děje nyní?

Stát i spolky na ochranu přírody jsou připraveni dohodu zrušit výměnou za slibovanou 200miliardovou investici. Gigafactory se v naší vesnici už minimálně na papíře staví. A nejde o jednu halu, která se postaví na kousku polí, na která máme výhled z našich domovů. Areál má mít 280 hektarů, což odpovídá rozloze 380 fotbalových hřišť! Stavba má za cíl zlikvidovat úrodnou zemědělskou půdu a 23 hektarů lesa!

A pozor, její umístění si přeje stát uprostřed vesnice, zhruba 200 metrů od chráněné ptačí oblasti, navíc v záplavové zóně a s plánovanou přeložkou jediné silnice vedoucí do obce! Ptáme se také, co ochrana zdraví nás, kteří už nyní žijeme v emisemi nejvíce znečištěném místě České republiky?

...
Poznejte nás

Členové spolku

Martin Bohoněk

Člen výboru spolku

Petr Trlifaj

Člen výboru spolku

Michal Brtníček

Člen výboru spolku

Chcete nás zmínit ve svém článku?

Připravili jsme pro vás kompletní balík našich log.

Loga ke stažení
Nejčastější

Otázky a odpovědi k členům spolku

Jsme kategoricky proti jakékoliv výstavbě obří továrny na zelené louce. Naším cílem je výstavbě gigafactory zábránit jednou provždy. Chráníme nejen náš klidný život v obci, ale také velké množství ohrožených druhů zvířat a rostlin, které v této lokalitě máme.

Ano, pokud k tomu okolnosti povedou, je reálně v úvaze použití takových možností až do úrovně Ústavního soudu.

Finanční prostředky využíváme výhradně na právní zastoupení a výrobu propagačních materiálů, jako jsou plachty nebo letáky. Vše se navíc snažíme získat co nejefektivněji s ohledem na rozpočet. Veškerou grafiku, web nebo například sociální sítě máme navíc k dispozici bezúplatně.

Nula.

V dalších fázích případného boje bude zcela jistě narůstat náklad na právní zastoupení, pokud by například došlo k nutnosti obrátit se na Ústavní soud. Je nutné podotknout, že proti nám stojí gigant s neomezeným zdrojem příjmů. Aby byl tento boj efektivní, odhadujeme potřebnou částku ve vyšších statisících korun.

Pro tyto účely jsme zřídili transparentní účet číslo 2902839736/2010. Pro pohodlnou platbu najdete níže QR kód. Za každý příspěvek děkujeme nesmírně a všechny dárce postupně uvedeme na této stránce.

Určitě. Každou další ruku nebo nápad vřele vítáme. Pokud nám chcete pomoci i jinak než finančně, ozvěte se nám prosím na některý z kontaktů.

Jsme tým lidí se zkušenostmi z mnoha různých oborů, což nám umožňuje se vzájemně doplňovat a efektivně bojovat za společný cíl: jednou provždy zastavit výstavbu továrny uprostřed naší obce, a to především na zelené louce. V našem týmu najdete odborníky na územní rozvoj, nemovitosti, marketing, design, ale také například myslivce nebo inženýry, a všichni táhneme za jeden provaz.

Máte pro nás tip nebo dotaz?

Nejsme v tom sami

Co o nás napsali

Přeji hodně fyzických i psychických sil Vám všem při snaze o udržení Dolní Lutyně a Věřňovic v takové kráse v jaké je doposud a věřím, že se společně podaří projekt nějakým způsobem zastavit.

Ing. Robert Cieślar
Netis, a. s.

Vážení, obdivuji Vaši akceschopnost. Jste srozumitelní, transparentní a inspirativní! Děkuji. Rád přispěji a pomůžu.

Tomáš Netočný
Dokumentarista Post Bellum
a Paměti národa

Samotná skutečnost, že i starosta obce se o tak závažném rozhodnutí musí dovědět z veřejných médii je pro mne vrcholem arogance a pošlapáním zásad demokratického systému.

Richard Konkolski
První Čech, který obeplul zeměkouli