...
  • 6. června 2024

Dolní Lutyně má být obětována pro Gigafactory. Odmítnou to lidé v referendu?

O víkendu se bude konat referendum v Dolní Lutyni. Místní mohou zavázat obec, aby odmítla arogantní plán státu a utajovaného investora postavit na zelené louce obří továrnu. Jedná se o příklad dekarbonizace vedené proti lidem.

Už tradičně se o volebním víkendu koná také řada místních referend. Z těch, která doprovodí páteční a sobotní volby do Evropského parlamentu, se z mého pohledu nejzajímavější bude konat v Dolní Lutyni. Tamní občané se touto cestou pokusí odmítnout stavbu obří továrny na baterie do elektromobilů, kterou chce stát společně s utajeným investorem postavit na zelené louce.

Už v roce 2006 podepsaly občanské organizace, Moravskoslezský kraj a firma Hyundai, která na stejné louce toužila postavit vlastní automobilku, takzvanou deklaraci porozumění, ve které se mimo jiné píše, že „Moravskoslezský kraj se dále zavazuje zaměřit se na obnovu nevyužívaných průmyslových zón (brownfields) po celém území Moravskoslezského kraje namísto umisťování průmyslových zón na zelené louce“.

Přesto má nyní na zelené louce vzniknout obří továrna, kterou místní nechtějí, neboť výrazně naruší už tak těžce zkoušené životní prostředí na Karvinsku, a navíc hrozí problémy spojené se záplavami. Ve všech ohledech se jedná o nesmysl, ale v České republice je to bohužel realita.

Celý článek si můžete přečíst v Deníku Referendum.

Autor:
  • Michal Brtníček
Nejsme v tom sami

Co o nás napsali

Přeji hodně fyzických i psychických sil Vám všem při snaze o udržení Dolní Lutyně a Věřňovic v takové kráse v jaké je doposud a věřím, že se společně podaří projekt nějakým způsobem zastavit.

Ing. Robert Cieślar
Netis, a. s.

Vážení, obdivuji Vaši akceschopnost. Jste srozumitelní, transparentní a inspirativní! Děkuji. Rád přispěji a pomůžu.

Tomáš Netočný
Dokumentarista Post Bellum
a Paměti národa

Samotná skutečnost, že i starosta obce se o tak závažném rozhodnutí musí dovědět z veřejných médii je pro mne vrcholem arogance a pošlapáním zásad demokratického systému.

Richard Konkolski
První Čech, který obeplul zeměkouli