...
  • 22. dubna 2024

Dolní Lutyně vyhlásila referendum proti výstavbě gigafactory

Velké přípravy a dlouhé debaty předcházely pondělnímu zasedání zastupitelstva v Dolní Lutyni na Karvinsku. Projednávalo se vyhlášení referenda, které má v obci zabránit výstavbě obří gigafactory, tedy továrně na výrobu baterií do elektroaut. Zastupitelé referendum jednohlasně schválili.

Referendum se bude konat v termínu letošních evropských voleb, které jsou v červnu. Strategický podnikatelský park, jak stát investici v hodnotě 200 miliard nazval, zde chce na pozemcích o rozloze 278 hektarů postavit zatím tajný zahraniční investor. Média spekulují o jihokorejské společnosti Samsung.

V obci s pěti tisíci obyvateli má vzniknout továrna pro sedm tisíc zaměstnanců. Proti záměru se postavili místní, mají podporu i v okolních obcích. Petici proti gigafactory už podepsalo přes tři a půl tisíce lidí. Vznikl i spolek Zachovejme Poolší, který po domluvě s obcí za pomocí advokátů připravil i otázku do referenda.

„V referendu budou lidé odpovídat na to, zda souhlasí s tím, aby Dolní Lutyně musela využít všech svých procesních práv k tomu, aby zabránila aktualizaci Zásad územního rozvoje Moravskoslezského kraje, která vytyčuje plochu gigafactory,“ sdělil Novinkám za spolek Zachovejme Poolší Martin Bohoněk.

Dodal, že je rád, že se vedení obce postavilo za své občany. „Chci jen zdůraznit, že my nebráníme rozvoji kraje, ale vadí nám, aby továrna zničila úrodnou půdu, změnila stav vod i povodňovou mapu na řece, a v neposlední řadě hrozí devastace a zánik významné ptačí rezervace a evropsky významné lokality Natura 2000,“ připomněl Bohoněk.

Celý článek si můžete přečíst v Novinky.cz

Autor:
  • Michal Brtníček
Nejsme v tom sami

Co o nás napsali

Přeji hodně fyzických i psychických sil Vám všem při snaze o udržení Dolní Lutyně a Věřňovic v takové kráse v jaké je doposud a věřím, že se společně podaří projekt nějakým způsobem zastavit.

Ing. Robert Cieślar
Netis, a. s.

Vážení, obdivuji Vaši akceschopnost. Jste srozumitelní, transparentní a inspirativní! Děkuji. Rád přispěji a pomůžu.

Tomáš Netočný
Dokumentarista Post Bellum
a Paměti národa

Samotná skutečnost, že i starosta obce se o tak závažném rozhodnutí musí dovědět z veřejných médii je pro mne vrcholem arogance a pošlapáním zásad demokratického systému.

Richard Konkolski
První Čech, který obeplul zeměkouli