...
  • 13. května 2024

‚Otázku vysvětlujeme dům od domu.‘ Dolní Lutyně na Karvinsku se připravuje na referendum o gigafactory

Spolu s volbami do Evropského parlamentu budou 7. a 8. června v obci u polských hranic rozhodovat i o tom, zda se má radnice vzepřít stavbě továrny na baterie do elektromobilů. Ta má vyrůst na zelené louce v místě, které se stát dříve zavázal chránit.

Za necelý měsíc může přes čtyři tisíce voličů a voliček v Dolní Lutyni odpovědět na otázku, jestli souhlasí s tím, aby obec „podala namítly, popřípadě připomínky proti návrhu aktualizace zásad územního rozvoje Moravskoslezského kraje, která vytyčuje plochu areálu podnikatelského parku na území Dolní Lutyně, a aby rovněž uplatňovala námitky proti povolení stavby areálu strategického podnikatelského parku“.

Podle Niny Brtníčkové ze spolku Zachovejme Poolší, který otázku do referenda navrhl, jen samotné navržení znění otázky zabralo dva týdny. „Teď nás čeká vysvětlování dům od domu,“ říká Brtníčková za místním hřištěm. „Naštěstí nemáme dvacet tisíc obyvatel, ale jen pět a půl. Je potřeba komunikovat a vysvětlit lidem, co otázka znamená. Je sice kostrbatá, ale zároveň nesmí být v rozporu se zákonem,“ vysvětluje.

Lidí se totiž v referendu nelze jednoduše ptát, jestli jsou „pro“, nebo „proti“ gigafactory. Pokud dojde ke změně krajského územního plánu, obec nebude mít moc možností, jak výstavbě na svém katastrálním území zabránit. Pozemky, na kterých má továrna stát, patří z větší části státu. Jedinou možností je tak dát zastupitelům Dolní Lutyně mandát k připomínkování krajského záměru.

‚To ráno si budu pamatovat‘

Společně s rodinou se Brtníčková před devíti lety přestěhovala s rodinou z Prahy do místní části Nerad za klidem, a to hlavně kvůli dětem. „Dceru jsme kvůli tomu vzali ze školy a od kamarádů. A teď hrozí, že to stejné budu muset udělat devítiletému synovi,“ popisuje své obavy. „Já jsem ráda, že Honzík s kamarády lítá po lese, s kamarády hraje fotbal a jezdí na kole. Má takové dětství, jaké jsme mu chtěli přestěhováním dopřát.“

V klidném koutě republiky je podle svých slov šťastná. „Je to tu takové komunitní. Ze začátku se na mě jako na holku z Prahy chodili sousedé koukat. Teď nás po letech spojuje více než jen aktuální společný cíl.“

Jako první větší stmelení obce a sousedských vztahů popisuje dobu během pandemie – šily se roušky, sousedi si vzájemně jezdili na nákupy. „Asi jsme potřebovali nějakou další výzvu, abychom utužili komunitu.“

Spolek Zachovejme Poolší podle jejích slov vznikl v neděli 16. března, jen pár dní poté, kdy server iROZHLAS.cz přinesl zprávu o chystaném záměru postavit v Dolní Lutyni strategický podnikatelský park. „Tak jako si většina lidí pamatuje, co dělala, když padla Dvojčata, já si budu pamatovat to ráno, kdy jsem vezla děti do školy a z rádia se ozvala tato informace,“ říká Brtníčková.

Celý článek si můžete přečíst v iRozhlas.cz

Autor:
  • Michal Brtníček
Nejsme v tom sami

Podporují nás:

Přeji hodně fyzických i psychických sil Vám všem při snaze o udržení Dolní Lutyně a Věřňovic v takové kráse v jaké je doposud a věřím, že se společně podaří projekt nějakým způsobem zastavit.

Ing. Robert Cieślar
Netis, a. s.

Vážení, obdivuji Vaši akceschopnost. Jste srozumitelní, transparentní a inspirativní! Děkuji. Rád přispěji a pomůžu.

Tomáš Netočný
Dokumentarista Post Bellum
a Paměti národa

Samotná skutečnost, že i starosta obce se o tak závažném rozhodnutí musí dovědět z veřejných médii je pro mne vrcholem arogance a pošlapáním zásad demokratického systému.

Richard Konkolski
První Čech, který obeplul zeměkouli