...
  • 11. dubna 2024

Urychlí stavbu gigafactory v Dolní Lutyni? Ve Sněmovně leží návrh, aby byla strategickou stavbou

O zařazení strategického průmyslového parku v Dolní Lutyni na Karvinsku mezi strategické stavby státu, které jsou veřejně prospěšné, usiluje poslanec vládní koalice Petr Letocha (STAN). Podal už v tom smyslu i pozměňovací návrh zákona o liniových stavbách. Proti projektu jsou už nyní tisíce lidí, obec navíc chystá referendum.

„Stát tvrdí, že chce jednat transparentně, že nás chce informovat. A za našimi zády projednává změnu zákona, aby urychlil přípravu území pro gigafactory. Přitom ještě nejsou hotové žádné výstupy ze studií ani od dotčených orgánů, týkající se toho, zda lze u nás postavit tuto továrnu. Ale už se rychle mění přílohy zákona,“ rozohnil se Martin Bohoněk ze spolku Zachovejme Poolší, který vznikl právě v reakci na snahu státu o umístění gigafactory na pozemky mezi Dolní Lutyní a její místní částí Věřnovice.

Nadšený není ze snahy svého stranického kolegy ani starosta Dolní Lutyně Pavel Buzek (STAN). „Dvacet roků se tu nic nedělo, všichni na nás kašlali a teď najednou jsme ve středu zájmu,“ povzdychl si. Na dotaz, zda jej mrzí, že by v případě schválení Letochova návrhu stát mohl lidi obejít, odpověděl: „Snažím se pochopit, ale nechápu!“

Celý článek si můžete přečíst na Novinky.cz

Autor:
  • Michal Brtníček
Nejsme v tom sami

Co o nás napsali

Přeji hodně fyzických i psychických sil Vám všem při snaze o udržení Dolní Lutyně a Věřňovic v takové kráse v jaké je doposud a věřím, že se společně podaří projekt nějakým způsobem zastavit.

Ing. Robert Cieślar
Netis, a. s.

Vážení, obdivuji Vaši akceschopnost. Jste srozumitelní, transparentní a inspirativní! Děkuji. Rád přispěji a pomůžu.

Tomáš Netočný
Dokumentarista Post Bellum
a Paměti národa

Samotná skutečnost, že i starosta obce se o tak závažném rozhodnutí musí dovědět z veřejných médii je pro mne vrcholem arogance a pošlapáním zásad demokratického systému.

Richard Konkolski
První Čech, který obeplul zeměkouli