...
  • 18. června 2024

Takto zákony neschvalujte. Prezident šije do vlády kvůli Kupkovu přílepku

Prezident Petr Pavel v pondělí podepsal novelu zákona o ochraně zemědělské půdy, neodpustil si ale výtku ke způsobu jejího projednávání. V dopise předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové se prezident pozastavil nad tím, že do zákona byla formou poslaneckého pozměňovacího návrhu doplněna i novela zákona o urychlení strategické dopravní infrastruktury, která mezi strategické stavby zařazuje podnikatelský park v Dolní Lutyni, kde by mohla vzniknout gigafactory.

Prezident poukázal na skutečnost, že neproběhlo standardní připomínkové řízení. „Řešení situace pozměňovacím návrhem jednotlivého poslance nepovažuji za optimální,“ uvedl Pavel k návrhu, který předložil ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Pavel připomněl i výsledky nedávného referenda, v němž si obyvatelé Dolní Lutyně odhlasovali, že si stavbu gigafactory v oblasti nepřejí. Názory občanů podle něj nelze pominout, uvedl Pavel s tím, že již v minulosti byla snaha v lokalitě vybudovat průmyslovou zónu, která však byla završena deklarací, z níž plynul příslib „trvalého ukončení příprav“.

Prezident v dopise předsedkyni Sněmovny zdůraznil, že nelze pomíjet ochranu životního prostředí ani názory občanů a navíc „je nutné zachovávat princip předvídatelnosti postupu orgánů veřejné moci, které před 18 lety deklarovaly rozhodnutí upustit od přípravy průmyslového parku v Dolní Lutyni“. Stejně je třeba posoudit i možné přínosy stavby samotné i zákona jako celku, neboť jeho dopady jsou širší.

I přes výhrady se prezident rozhodl normu podepsat, protože cíle zákona považuje za správné a vyřčené výtky se týkají pouze jedné lokality.

V Dolní Lutyni chce gigafactory za 200 miliard korun na 280 hektarech zemědělské půdy postavit zatím tajný zahraniční investor. Podle informací mezi místními a v médiích má jít o jihokorejský Samsung. Výrobu chce spustit v roce 2028. Přípravy na stavbu zatím pokračují.

Samotná novela o ochraně půdy má zamezit tomu, aby na nejkvalitnější půdě vznikaly sklady a obchodní centra, případně solární elektrárny. Zavádí rovněž zákaz prodeje zemědělské půdy vlastníkům z takzvaných třetích zemí, tedy v podstatě mimo Evropskou unii.

Celý článek si můžete přečíst na Novinky.cz.
Prezidentův dopis si můžete přečíst na Hrad.cz.

Autor:
  • Michal Brtníček
Nejsme v tom sami

Co o nás napsali

Přeji hodně fyzických i psychických sil Vám všem při snaze o udržení Dolní Lutyně a Věřňovic v takové kráse v jaké je doposud a věřím, že se společně podaří projekt nějakým způsobem zastavit.

Ing. Robert Cieślar
Netis, a. s.

Vážení, obdivuji Vaši akceschopnost. Jste srozumitelní, transparentní a inspirativní! Děkuji. Rád přispěji a pomůžu.

Tomáš Netočný
Dokumentarista Post Bellum
a Paměti národa

Samotná skutečnost, že i starosta obce se o tak závažném rozhodnutí musí dovědět z veřejných médii je pro mne vrcholem arogance a pošlapáním zásad demokratického systému.

Richard Konkolski
První Čech, který obeplul zeměkouli