...
  • 31. března 2024

U Dolní Lutyně, kde má stát gigafactory, je území cenné v rámci celé Evropy, říká zoolog

V Moravskoslezském kraji jsou tři pozoruhodné ptačí lokality. Jedna leží v Beskydech, druhá v Poodří a třetí je v Dolní Lutyni na Karvinsku v Poolší. A právě v její těsné blízkosti chce stát a kraj nechat zatím tajným zahraničním investorem vybudovat za 200 miliard korun gigafactory na 280 hektarech zemědělské půdy.

Zoolog z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity Lukáš Choleva, který toto vzácné území roky monitoruje, to vnímá jako rozhodnutí, které porušilo dřívější dohody a nemělo podle něj vůbec vzniknout.

Proč je důležité tuto lokalitu zachránit?

Již jen letmým pohledem do mapy, třeba i ze vzdálenějších Čech, je na první pohled vidět, že jde o území, které je protiváhou okolních ploch na Ostravsku a Karvinsku. Tedy těch ploch, které člověk silně pozměnil hutní výrobou a těžební činností.

O to více jsou v tomto regionu lidé pochopitelně vnímavější k dalším výrazným zásahům do přírody a logicky požadují ochranu zbytků volné krajiny právě jako protiváhu území industriálně znehodnoceného.

Navíc údolní niva řeky Olše ve Věřňovicích a Dolní Lutyni není jen významným krajinným prvkem, který je ekologicky a esteticky hodnotný, ale přispívá i k udržení stability tamní přírody.

Celý článek si můžete přečíst v Novinky.cz

Autor:
  • Michal Brtníček
Nejsme v tom sami

Co o nás napsali

Přeji hodně fyzických i psychických sil Vám všem při snaze o udržení Dolní Lutyně a Věřňovic v takové kráse v jaké je doposud a věřím, že se společně podaří projekt nějakým způsobem zastavit.

Ing. Robert Cieślar
Netis, a. s.

Vážení, obdivuji Vaši akceschopnost. Jste srozumitelní, transparentní a inspirativní! Děkuji. Rád přispěji a pomůžu.

Tomáš Netočný
Dokumentarista Post Bellum
a Paměti národa

Samotná skutečnost, že i starosta obce se o tak závažném rozhodnutí musí dovědět z veřejných médii je pro mne vrcholem arogance a pošlapáním zásad demokratického systému.

Richard Konkolski
První Čech, který obeplul zeměkouli