...
  • 5. května 2024

ZO ČSOP nám vyjádřila podporu a vzkazuje:

Je nutné stavět v Dolní Lutyni gigafactory?

Za ZO ČSOP Dětmarovice bych chtěla přispět do diskuze a vyjádřit odpor proti tzv. „Strategickému podnikatelskému parku“ (zkráceně gigafactory).

Víme, že názory na problematiku vybudování gigafactory se různí a stát včetně MSK chtějí prosadit projekt jako strategicky důležitý. Ale je nás hodně, kteří říkají: Ať volí jiná vhodnější místa pro takové megalomanské podniky.

Již z podivného přístupu investora k našemu území je vidět, že je to bezohledný "drak". Přece Věřňovice (část Dolní Lutyně) pro takto obrovský průmyslový projekt vhodným místem nejsou z mnoha důvodů, které jsou na stránkách sdružení občanů Zachovejme Poolší dobře popsány.

Stát ve spolupráci s MSK by měl přece ty miliony na různé studie a přípravu tohoto problematického umístění věnovat raději do sanace a příprav míst již průmyslem poničených a opuštěných - je jich v kraji několik. Ale tam zaspali a nepřipravovali. Bylo by to sice dražší, ale pro budoucnost rozhodně prozíravější. I proto, že tak obrovská továrna má zaměstnat tisíce lidí. Odkud budou, kde budou bydlet, jak se tam dopraví, kolik lékařů bude zapotřebí (teď už jsou nedostatkoví),…Na to se ptají občané, kteří se cítí ohrožení rozhodováním o nich bez nich. Dokonce se mají pro urychlení prosazování takových projektů měnit zákony.

O přísun peněz do rozpočtu nás vláda (parlament) připravuje špatnými rozhodnutími a zákony, které umožňují vyvádění miliard zisků cizích firem do zahraničí. Pak to mají doplatit obyčejní lidé - zaplatíme nevhodným zdaněním, zaplatíme vlastně cizím firmám za přípravu pozemků, zaplatíme poničenou přírodou a ovzduším, ale i zdravím. Vše pro cizí investory. Takto nehospodaří rozumný stát. Na tuto hru by se nemělo přistupovat.

Je tady vnucován tajný "INVESTOR", který nám již teď prostřednictvím vlády přikazuje, co honem musíme udělat a upozorňuje se, že když to (nevíme co) odmítneme, připravíme stát o nemalé zisky, dostaneme se do nemilosti a kdoví, jak to bude s dotacemi,… Sliby a odměny od takových investorů jsou slabou náplastí na to, co nám tady napáchají. Nikde pak není uvedeno, jaká část zisků pro náš stát zůstane a jaká zůstane firmě.

Otázek vyvstává mnoho. Třeba i ta, že technologie se vyvíjejí mílovými kroky, tedy automobily za pár let mohou využívat jiné zdroje energie než baterie, které se zde mají vyrábět (pokud se vůbec v gigafactory budou vyrábět a nebude to něco jinak strategického). Když se zisky ztenčí, investor odejde za nějakým novým projektem jinam a bude potřebovat zas jinou zelenou plochu?

My dobře víme, že investoři přicházejí a odcházejí a pokud tento odejde, určitě přijdou jiní a třeba s lepším projektem a nebudou si vynucovat stavět na orné půdě v těsné blízkosti chráněných území, kterých je v našem regionu tak málo a jsou velmi zranitelná. Náš region určitě vydrží nějaký odklad a čekání na ohleduplnějšího investora či několik menších. Zatím je třeba připravovat vhodné lokality pro vhodné investory. A k tomu by měly naše volené zástupce tlačit právě obce, sdružení obcí, občanské iniciativy, spolky.

Měli bychom společně projevit odvahu nenechat se ponižovat akceptováním nevhodných projektů na úkor našich lidí a přírody, potažmo ničení další orné půdy, které k životu nutně všichni potřebujeme. Nebylo by lepší podporovat rozvoj našich podniků a zemědělců a vytvořit podmínky, abychom zvyšovali svoji soběstačnost, aby naše země nemusela vyhlížet cizí gigainvestory a podlézat jim?

I zemědělské plodiny vyrábějí kyslík, přispívají k udržování vody v krajině, snižování teploty, pohlcují CO2 a snižují znečištění ovzduší.

Kdo spočítal plusy a mínusy takového hospodaření, kdy orná půda a příroda je neustále devastována? O kolik kyslíku přijdeme, kolik CO2 se navíc vyrobí, kolik prachu nebude pohlceno rostlinami, o kolik vody v krajině přijdeme, kolik škodlivých látek navíc se v gigafactory vytvoří,….?

Jsme v období, kdy to vypadá, že musíme honem odkývat, že je to dobře, že nám tu chce někdo postavit obrovský podnik, protože kraj se vylidňuje. Přitom v okolí vidíme, že je postaveno mnoho nových rodinných domků, způsoby obživy se mění, lidé chtějí bydlet v klidném a čistém prostředí. Je třeba hájit svůj region od špatných rozhodnutí. Přidejte se k nám.

ZO ČSOP Dětmarovice, Mgr. Elena Kijonková.

Autor:
  • Michal Brtníček
Nejsme v tom sami

Co o nás napsali

Přeji hodně fyzických i psychických sil Vám všem při snaze o udržení Dolní Lutyně a Věřňovic v takové kráse v jaké je doposud a věřím, že se společně podaří projekt nějakým způsobem zastavit.

Ing. Robert Cieślar
Netis, a. s.

Vážení, obdivuji Vaši akceschopnost. Jste srozumitelní, transparentní a inspirativní! Děkuji. Rád přispěji a pomůžu.

Tomáš Netočný
Dokumentarista Post Bellum
a Paměti národa

Samotná skutečnost, že i starosta obce se o tak závažném rozhodnutí musí dovědět z veřejných médii je pro mne vrcholem arogance a pošlapáním zásad demokratického systému.

Richard Konkolski
První Čech, který obeplul zeměkouli